बुधबार १३ आश्विन २०७८

बिहे गरेको २ बर्ष पुरा नहुदै, आफ्नै श्रीमानले लिए श्रीमतीको ज्या’न ,आखिर किन गरे यस्तो? ,हेर्नुहोस।

यो पनि पढ्नुहोस्

नयाँ प्रकारको भाइरसबाट सङ्क्रमित भएकामा देखिएका लक्षण यस्ता

बेलायतमा कोरोना भाइरसको नयाँ प्रकार छिटो गतिमा फैलिरहेको छ ।

भाइरसमा आएको उत्परिवर्तनका कारण नै भाइरस छिटो गतिमा फैलिरहेको बताइएको छ । नयाँ भाइरस सङ्क्रामक देखिए पनि अधिक घातक भएको कुनै प्रमाण देखिएको छैन । तर, यो विषयमा अनुसन्धान जारी छ ।

नयाँ प्रकारको भाइरसको सङ्क्रमणले छिटोछिटो धेरै मानिस प्रभावित हुने हुँदा अस्पतालमा भर्ना भएर उपचार चाहिने बिरामीको सङ्ख्या पनि तीव्र गतिमा बढ्ने देखिन्छ ।

नयाँ प्रकारको भाइरसबाट सङ्क्रमित भए लक्षण कस्तो देखिन सक्छ भन्ने धेरैको चिन्ताको विषय बनेको छ । बेलायतकाे राष्ट्रिय स्वास्थ्य सेवा (एनएचएस) द्वारा हाइलाइट गरिएको कोरोना भाइरसको सबैभन्दा सामान्य लक्षणबाहेक, अन्य सात लक्षण परिवर्तन भएको भाइरससँग सम्बन्धित देखिएको छ ।

कोभिड १९ को तीन सबैभन्दा सामान्य लक्षण (ज्वरो, सुख्खा खोकी तथा गन्ध र स्वाद हराउनु) बाहेक देखिँदै आएका सात अन्य लक्षण पनि कोरोना भाइरसको नयाँ प्रकारसँग सम्बन्धित छ । थकान हुने, भोक हराउने, टाउको दुखाइ, झाडापखाला, मानसिक भ्रम, मांसपेशी दुख्ने तथा छालामा आउने र्‍यास (रातो दाग) कोरोना भाइरसको नयाँ प्रकारबाट सङ्क्रमित हुँदा हालसम्म देखिएका लक्षण हुन् ।

किङ्स कलेजका अनुसन्धानकर्ताका अनुसार, कोभिड १९ हुन सक्ने कुनै पनि लक्षण देखिएमा वा सङ्क्रमित व्यक्तिको सम्पर्कमा आएमा तुरुन्तै सेल्फ आइसोलेसनमा बस्नुपर्ने तथा चाँडोभन्दा चाँडो पिसिआर परीक्षण गर्नुपर्ने हुन्छ । यसबाहेक, सङ्क्रमणको जोखिमबाट बच्नका लागि सरसफाइ र पहिलादेखि अपनाइरहेको सावधानीका उपायलाई अपनाइरहनु पर्छ ।

कोभिडका कारण फोक्सोमा क्षति भए देखिन्छन् यस्ता लक्षण

कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणका कारण सबैभन्दा ठूलो जटिलतामध्ये एक श्वासप्रणालीको समस्या हो ।

हालसम्म सङ्क्रमितमा फोक्सोको समस्या र फोक्सोमा हुने जटिलता गम्भीर कोभिडसँग सम्बन्धित सबैभन्दा ठूलो समस्या भइरहेको छ । जोन हपकिन्स मेडिसिनमा प्रकाशित एक रिपोर्टमा छोटो अवधि वा लामो अवधिको कोभिडसँग सम्बन्धित फोक्सोको जटिलताको लक्षण प्रारम्भिक दिनमा केही सरल सङ्केतहरूद्वारा निर्धारण गर्न सकिन्छ ।

सुक्खा खोकी कोभिडको लक्षण भनेर पनि चिनिन्छ । तर, अत्यधिक मात्रामा नरोकिने खोकी अनुभव भएमा वा सुरुमा सङ्क्रमण भएपछि दुईदेखि तीन हप्तासम्म पनि सुधार नभएमा यो फोक्सोमा भएको जटिलताको सङ्केत हुनसक्छ ।

फोक्सोमा कुनै प्रकारको सङ्क्रमण हुँदा वा फोक्सोको काममा बाधा पुग्दा सास फेर्न गाह्रो हुनु वा डिप्सनिया सामान्यतया देखिने एक समस्या हो ।

यसका कारण फोक्सोमा पर्याप्त अक्सिजनको प्रवाह हुन गाह्रो हुन्छ । सास फेर्न सङ्घर्ष गर्नुपर्ने, वा तीव्र छाति दुखाइ अनुभव भएमा गम्भीर कोभिड सम्बन्धित फोक्सो क्षति, वा एआरडीएस (एक्युट रेस्परेटरी डिस्ट्रेस सिन्ड्रोम) को सङ्केत हुन सक्छ । जुन फोक्सो बिग्रिँदै गएको सङ्केत पनि हो ।

फोक्सो वा छातिमा जटिलता हुँदा शरीरलाई सेप्सिस जस्ता अन्य रोग र घातक सङ्क्रमणहरूको सिकार हुन सजिलो हुन सक्छ । सेप्सिस हुँदा भाइरस रक्तप्रवाहमा प्रवेश गरी हृदय र फोक्सोको स्वस्थ टिश्यूहरूमा आक्रमण गर्न थाल्छ । सेप्सिसले विभिन्न अङ्गबीचको समन्वयलाई बाधा पुर्‍याउने गर्न सक्छ, जुन शरीरको कार्यका लागि महत्वपूर्ण हुन्छ । यसले स्थायी फोक्सोको क्षति पनि निम्त्याउन सक्छ ।

साइटोकाइन स्ट्रोम अर्थात् प्रतिरक्षा प्रणालीले गल्तीले स्वस्थ अङ्ग तथा कोषहरूमाथि आक्रमण गर्छ जुन श्वासप्रश्वासको जटिलताको सङ्केत हुन सक्छ । शरीरको प्रतिरक्षा अङ्गबाट भाइरस हटाउन अत्यधिक कार्य हुँदा शरीर अन्य सङ्क्रमण र क्षतिका लागि कमजोर हुँदै जान्छ । जसकारण लामो समयदेखि फोक्सोमा क्षति हुनुका साथै फोक्सोको कार्यमा बाधा पुग्ने हुन्छ ।

४५३ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया