“Burri i Fitore Pacollit dhe vellau i Albin Kurtit jane menaxhera ne KEK”

“Burri i Fitore Pacollit dhe vellau i Albin Kurtit jane menaxhera ne KEK”-Zeka: Burri i Fitore Pacollit dhe vēllau i Kurtit janē menaxhera nē KEK, U.D Drejtorit tē parē ishte djali hallēs sē burrit tē Fitore Pacollit.Shkruan Milaim Zeka, ja postimi i plotē:
Luigj Ymeri, ish UD ne KEK, i em,eruar nga Kurti eshte djali i halles se burrit te Fitore Pacollit
Glauk Konjufca sante u mundu me genjy ne RTV Dukagjini dhe u nxu ne rren per Njazi Thaçin, se si duket tash e ka kuptu se ai as nuk ka qene kurr ne jete politik as nuk ka asnje veprim,tari politike. Njazi Thaçi ka qene student i shkelqyeshen ne Universitetin e Tiranes, dhe ush ta,r u UÇK-se.Ne pyetjen e panelit se pse nje Minister i Puneve te Jashtme me deklaru qe keni me ja shkaterru karrieren politike Njazi Thaçit, ministri u pergjigj: -Jo nuk kam thene ashtu. Une kam thene jeten publike, tha ai, pa u skuqur ne ftyre.Ministri Konjufca harroi qe u deshen vetem dy minuta me ja shfaqe ne ekran deklaraten, edhe prap thoshte “jo nuk kam thene ashtu”!!!Tash tjeter, u shkakru Njazi Thaci nga bordi qe u emru 24 ore me heret. A e dini cka shkrun ne vendim; i nder,prehet Kontrata e punes. Ska ndal, amaterizem dhe e turpshme, sepse Bordi nuk mund te nderpres kontraten nje punetori te zgjedhur me konkurs. Mund ta shkarkoj nga pozita por jo t’i nderpres kontraten. Kurr ne histori te KEK-ut nuk ka ndodh keshtu. Jane shkarkuar shume por ata e kane te garantuar kontrate vendin e punes sepse jane te punesuar me konkurs jo te emruar.

Hajde tash ju tregoj une kane e kane emru ushtrues detyre. Luigj Imerin, qe eshte qe disa vite drejtor i Termocentralit Kosova B. Qe pse e kane emru u/d drejtor te KEK-ut, sepse e ka nje lidhje direkte me VV.Burri i Fitore Pacollit, deputetes se VV-se eshte Ilir Dalimi, menagjer ne KEK. E ketu eshte lidhja e Luigj Imerit sepse eshte djali i halles se burrit te deputetes Pacolli. A po e kuptoni. Dmth ka pas nepo,tizem edhe nga VV edhe ne te kaluaren edhe tash.Tjetra, ky Njazi Thaci qe une po e ngriti zanin me mbrojte, asnje here, kurr nuk i ka ndeshku as largu prej pune as nuk ka marr masa ndaj tyre pse jane familjare te VV-se. Nuk ka marr masa as ndaj Taulantit, vllaut te krye,ministrit Albin Kurti. Edhe jane me dhjetera te tille ne KEK familjare te njerezve politik, jo vetem te VV por edhte te AAK edhe te PDK edhe te LDK-se.Por Njazi Thaci ka qene pro,fesionist dhe nuk ka leju kurr me u politizu. Kurr nuk ka pranu me i djege ata djem e qika e me i nxjerr ne publik mi shajt e mi fy vetem pse jane familjare te njerezve te politikes.Qysh shkarkohet nje profesionist qe ne te gjitha raportet e per,formances te auditoreve te jashtem e te brendeshme tregojne se eshte ndermarrja e vetme e sukseshme ne Kosove. 2017, 18 milione euro fitim e rreth 30 a 40 milione euro ne buxhetin e shtetit. 2018, 20 milione euro fitim plus 30 a 40 milion eeuro fitim. 2019, 23 milion euro fitim e po ashtu 30 a 40 milione euro ne buxhetin e shtetit. 400 punetor ne pune, asnje rritje te pune,simeve asnje skandal as aktakuze as pakenaqesi. E vetmja ndermarrje publike e private qe respektohet kontrata kolektive, qe nuk i kane as ministrite as poI,icia. Punetoret i kane sigurimet shendetesore, kontrollat sistematike, shujten, transportin dhe pagat juebilare.

Çfare lesh sindikatash ka ne KEK e ne Kosove, qe nuk ngriten me mbrojte nje njeri kur i behet padrejtesi?!Nje shoqeri krejt Kosova duhet mu qu ne kam kur i bahet pa,drejtesi nje menaxheri te tille. Nuk ka lidhje pse e ka kusheri te larget Hashim Thacin. Sepse me kete standard te VV neser dikush ka me gj yk,u edhe vllaun e albinit edhe burrin e Fitore Pacollit edhe krejt ata tjeret qe une spo du me ja permend emrin.

Leave a comment

Your email address will not be published.