E Tepron Berat Buzhala // “Godet” Diasporen…Ata e ndihmojne vec nanen dhe baben e vet!!!

Kur thojne diaspora po e ndihmon Kosoven Si ta ni kete fraze, me doket qe po i shoh kusherite e mi tuj ardhe ne aeroport tuj i dorezu qaty me çante kah 2-3 mije euro, edhe tuj u kthy secili ne pune te veten ne Gjermani, Zvicer, Suedi etj. Ne fakt e verteta eshte qe secili individ i diaspores e ndihmon nanen, baben, vellaun, tezen e vet. Sigurisht qe perfitues indirekt jam edhe une, edhe Viva, edhe Superviva, edhe Meridiani, mirepo kjo eshte vetem indirekt.

Nese Shabani e blene nje banese ne Prishtine, ai nuk po e blene me me ndihmu mu, por po e blene personalisht per qefin e vet. Une jam perfitues indirekt, eshte e vertete, ama ai nuk mundet me me thane mu “po te ndihmoj”. Nese Egzoni vjen ne pushime veres ne Kosove, ku cmimet jane te lira, avanturat e bukura, deti afer, atehere ai kete po e ben edhe per arsye personale financiare.

Perfitues indirekt jam edhe une, ama perfitues direkt eshte ai. Me fjale te tjera, po na perfitojme, ama edhe ata perfitojne. Mew fjale te tjera, kontributi i tyne ne ekonomine e Kosoves nuk eshte humanitar, por eshte i dedikuar. As ata nuk kane nevoje me na thane ne faleminderit, e as na atyne. Thjeshte, secili per interesa te veta, e qe ne kete rast po na perputhen interesat.Nese doni nje zgjidhje te komp.rom.isit atehere ajo do te mund te ishte: Po ndihmohemi reciprokisht, ama kerkush kerkujt borxh nuk i ka.Nuk isha cudite nje dite me e degju dikend tuj thane “po ju martojme”. Demek, vec njona ane po martohet, edhe kjo gje po ndodhe per arsye humanitare-shkroi gazetari dhe analisti Berat Buzhala ne nje status ne rrjetin social Facebook.

Leave a comment

Your email address will not be published.