“Kurti në pozitë të vështirë shkaku i Thaçit dhe Mustafës”/Tomë Gashi tregon kush do ta detyrojë Serbinë ta njohë Kosovën

“Kurti në pozitë të vështirë shkaku i Thaçit dhe Mustafës”/Tomë Gashi tregon kush do ta detyrojë Serbinë ta njohë Kosovën …

Dialogu me Serbinë nuk dihet se kur do të vazhdojë, derisa ende nuk ka caktim të takimit në mes të kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq…………………………….

Serbia po insiston që Kosova ta formojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, për të cilin Kosova është kundër, dhe atë e ka shpallur antikushtetuese Gjykata Kushtetuese………………..

Presion për këtë ndaj Kosovës ka bërë së fundmi edhe Bashkimi Evropian, ku Borrell u përplas për këtë çështje me Kurtin në Bruksel………….

E ky i fundit ka thënë se duhet një marrëveshje ligjërisht të obligueshme, e cila definon statusin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë duke pasur njohje reciproke

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *