Diplomon kontingjenti i radhës i specialistëve të FSK-së, të gatshëm për operacione ushtarake jashtë vendit

Ushtria e Kosovës vazhdon të plotësohet me kuadro profesionale.Ministri iMbrojtjes, ka dhënë lajmin se tashmë ka diplomuar edhe kontingjenti i radhës i specialistëve të FSK-së për Operacione Shumëkombëshe të Mbështetjes së Paqes.“Përkrah kolegëve nga vende të ndryshme të Botës, Toger Valdet Halimi, Rreshter shtabor Sabri Osmani, Rreshter shtabor Burim Haxhijaj dhe Rreshter shtabor Vedat Shatri,… Continue reading Diplomon kontingjenti i radhës i specialistëve të FSK-së, të gatshëm për operacione ushtarake jashtë vendit

Ujqër të pandalshëm

Stërvitje e titulluar “Guximi i palëkundur 2022” të FSK-së.“Ujqërit tanë të rinj janë të pandalshëm, të pathyeshëm dhe të pamposhtur. Se kadetët tanë janë të tillë, këtë e dëshmuan edhe në Stërvitjen “Guximi i palëkundur 2022”. Jeta për Ujqërit tanë nuk është e lehtë, por ata janë këmbëngulës dhe mbi të gjitha kanë besim te… Continue reading Ujqër të pandalshëm

Në ushtrimet ‘Defender Europe 23’ do të marrin pjesë mbi 1000 trupa të FSK-së

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka publikuar disa fotografi nga Konferenca Fillestare Planifikuese, e cila po mbahet në Sarajevë, për stërvitjen më të madhe amerikane në Evropë që do të zhvillohet vitin e ardhshëm, e quajtur ‘Defender Europe 2023’. “Përgatitjet për pjesëmarrje të trupave tona në Stërvitjen më të madhe amerikane në Evropë ‘Defender Europe… Continue reading Në ushtrimet ‘Defender Europe 23’ do të marrin pjesë mbi 1000 trupa të FSK-së

FSK të bëhet forcë moderne për sigurinë e vendit dhe rajonit

Kryeministri i Kosovës, së bashku me ministrin e Mbrojtjes janë takuar me Komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjeneralmajor Bashkim Jashari. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria thuhet se në takim u bisedua për buxhetin e shtuar për mbrojtje për vitin 2022, dhe mbështetjen që Forca e Sigurisë ka nga Qeveria e Kosovës. “Diskutuan… Continue reading FSK të bëhet forcë moderne për sigurinë e vendit dhe rajonit

Syfyri që dyshohet se helmoi ushtarët e FSK-së, në pritje të rezultateve nga IKSHP

Pesë ushtarë të FSK-së kanë shfaqur simptoma helmimi pas syfirit që kanë ngrënë në mensë. Kanë pasur dhimbje barku, por jo edhe vjellje apo jashtëqitje. Fjalën e fundit për këto dyshime do ta japë Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ku edhe janë dërguar mostrat për analiza. Ushqimi i syfirit, disa ushtarëve të Forcës së Sigurisë… Continue reading Syfyri që dyshohet se helmoi ushtarët e FSK-së, në pritje të rezultateve nga IKSHP

Miratohet në Komision Projektligji për Policinë Ushtarake në FSK

Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, ka miratuar raportin me rekomandime për Projektligjin për Policinë Ushtarake në Forcën e Sigurisë së Kosovës.Ky Projektligj u miratua nga të gjithë anëtarët e këtij komisioni. Kryetari i Komisionit, Bekë Berisha tha se projektligji është shikuar nga komisioni nen për nen dhe si i tillë i dërgohet Kuvendit… Continue reading Miratohet në Komision Projektligji për Policinë Ushtarake në FSK

Certifikohen snajperistët e rinj të FSK-së

Sot janë certifikuar snajperistët e rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Lajmin e ka konfirmuar Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, i cili përmes një postimi në Facebook e ka cilësuar këtë si një sukses të radhës së forcave komando-speciale të FSK-së. “Gjatë trajnimit intensive, përveç qitjes me rreze të gjatë dhe të shkallës së… Continue reading Certifikohen snajperistët e rinj të FSK-së

Ushtria e Kosovës i tregon “dhëmbët”

Ushtria e Kosovës e krijuar së fundit është krenaria e Republikës, dhe si e tillë ka jnë rol shumë të rëndësishëm për mbrojtjen e çdo cepi të vendit. Detyrat e përgjithshme të Ushtrisë së Kosovës janë: Mbrojtja e integritetit territorial të Republikës së Kosovës, Mbrojtja e qytetarëve dhe komuniteteve të Republikës së Kosovës, Mbështetja ushtarake… Continue reading Ushtria e Kosovës i tregon “dhëmbët”

Bashkim Jashari Ushtria e Kosovës është e gatshme të reagojë nëse rrezikohet territori i Kosovës

Gjenerali ka folur ka thënë se bashkëpunimi mes Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe KFOR-it është i shkëlqyeshëm. Ai ka theksuar se FSK respekton marrëveshjes me KFOR-in për dërgimin e trupave në pjesën veriore të vendit, duke shtuar se janë të gatshëm për ndërhyrje nëse rrez,ikohet territori shtetëror. Sa i përket kësaj çështje të ndjeshme… Continue reading Bashkim Jashari Ushtria e Kosovës është e gatshme të reagojë nëse rrezikohet territori i Kosovës